Lukseja
Eon
Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 1195
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 1 raz Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Śro 20:21, 24 Lut 2010 Temat postu: Lucyfer |
|
|
Miałam uroczą sprzeczkę z dwoma pannami na temat odwieczny i niejasny: skąd, u diabła, Lucyfer wziął się w Otchłani?
Niniejszym zamieszczam więc fragment własnej olimpiady. Żeby to było jasne: powołałam się na apokryfy, Biblię i opinie specjalistów zarówno od języka, jak i od religi. Proszę mi więcej nie mówić katecheckiego kitu, że Lucyfer upadł przez ludzi, albo z pychy, bo to są interpretacje, bo to nie jest jasne. Po drugie, proszę raz na zawsze pozbyć się złudzenia, ze o kolesiu jest cokolwiek w Biblii. No bo nie ma. Wszystko opiera się na domysłach, a naprawdę sporo opiera się chrzanieniu bzdur przez Kościół.
Przypisy wyglądają dziwnie, a to dlatego, że nie wiadomo, jaki przypis do czego, trudno się mówi.
Charakterystyka Lucyfera.
Trudno powiedzieć jednoznacznie cokolwiek na temat tej jakże znanej, a jednocześnie tajemniczej postaci. Na temat Lucyfera istnieje wiele teorii, do najważniejszych należy ta, iż jest on wodzem zbuntowanych przeciwko Bogu aniołów. Był on pierwszym, najpiękniejszym z nich, jednak zazdrość o ludzi, poczucie wyższości wobec nich, pycha (pojawiają się różne teorie Upadku) sprowadziły go na złą drogę . Lucyfer jest utożsamiany z Szatanem, co jest tematem wyjątkowo wdzięcznym do polemiki ze względu na wiele aspektów sprawy. Zgodnie z dualistyczną koncepcją Boga , musi on mieć swojego przeciwnika (w wypadku chrześcijaństwa jest to generalnie Szatan ). Ten przeciwnik w ostatecznym rozrachunku skazany jest na przegraną. Prawdopodobnie, na podstawie cytatów z Biblii, utożsamiono go z Lucyferem i tegoż upadłego archanioła uczyniono personifikacją zła, którą wcześniej był właśnie „tylko” szatan. Lewis twierdził: Diabeł jest przeciwieństwem anioła, tylko w takim znaczeniu, jak Zły Człowiek jest przeciwieństwem Dobrego Człowieka. Szatan, przywódca diabłów lub ich dyktator, jest przeciwieństwem nie Boga, lecz Michała Archanioła.” Jak można się przekonać u Lewisa, możliwym jest też utożsamianie Szatana z Lucyferem bez większych komplikacji, jest to po prostu władca demonów, pierwszy z nich. Co zasługuje na szczególną uwagę, w całej Biblii słowo Lucyfer nie jest nawet raz wymienione. Natomiast: w trzydziestu trzech różnych księgach biblijnych pojawia się słowo szatan. W takim razie należy zadać pytanie, skąd w ogóle wzięło się owo imię. Odpowiedź jest prosta. Fragment, który posłużył za całą teorię Upadku według przekładu Jakuba Wujka brzmi: Jako żeś spadł z nieba, Lucyferze, któryś rano wschodził?. Jest to fragment ze słynnej „Satyry na śmierć tyrana”, Problem w tym, że np. tekst z Izajasza jest satyrą na upadek władcy babilońskiego i w ogóle nie mówi o Szatanie. Pojawiający się w tym tekście „Hellel ben Szahar” (dosł. Jaśniejący syn Jutrzenki) został przetłumaczony przez św. Hieronima jako Lucifer (Niosący światło), co dało później podstawę do nieuprawnionych twierdzeń, ze tak brzmi właśnie imię Szatana. Co ciekawe w liturgii Wielkiej Soboty luciferem nazwany jest sam Chrystus.
W najczęściej używanej dzisiaj Biblii, czyli Biblii Tysiąclecia, subtelnie odkręcona jest stara pomyłka bez jednoczesnego przyznania się do błędu przez Kościół; ten sam fragment brzmi: Jakże to spadłeś z niebios, Jaśniejący, Synu Jutrzenki? – różnica jest widoczna, ale jednocześnie w Biblii podany jest ciekawy przypis: "Jutrzenka" - Gwiazda Poranna (planeta Wenus), do niej tutaj jest porównany tyran; Wlg: Lucifer. Ojcowie Kościoła widzieli tu typ i obraz upadku z nieba wodza zbuntowanych aniołów.
Obrazu Upadku dopełnił drugi cytat, tym razem z Nowego Testamentu: Rzekł więc [Jezus] do nich: Widziałem, jak szatan, niby błyskawica, spadł z nieba. Dodano jedno do drugiego i tak powstała legenda. Dodatkowo przyczyniła się do niej Księga Objawień słynnym opisem bitwy Lucyfera i Michała, czyli dosłownie Smoka i Archanioła Michaela: „I wybuchła walka w niebie: Michał i aniołowie jego stoczyli bój ze smokiem. I walczył smok i aniołowie jego, lecz nie przemógł i nie było już dla nich miejsca w niebie. I zrzucony został ogromny smok, wąż starodawny, zwany diabłem i szatanem, który zwodzi cały świat; zrzucony został na ziemię, zrzuceni też zostali z nim jego aniołowie.” Te trzy cytaty stworzyły obraz szatana, dając realną i dosłowną możliwość posądzenia kogoś o całe zło świata. Stanowisko Kościoła Katolickiego wobec Lucyfera jest nader ciekawe, gdyż jak czytamy u Posackiego: Lucyfer (…) imię to jest przez wielu podważane jako wynik semantycznych pomyłek. Potwierdzane zaś jest w doświadczeniu mistycznym i egzorcyzmach.
Kolejnym niezadawanym na temat Lucyfera, a bardzo ważnym pytaniem jest, jak w ogóle Syna Jutrzenki przemianowano na szatana - Lucyfera? Odpowiedzi istnieje kilka, jedną z nich jest teoria, że kiedyś było to zwyczajne imię. Do IV wieku nie posiadało negatywnego wydźwięku i nadawano je dzieciom, na co wybitnym dowodem jest … św. Lucyfer, biskup Cagliari, żyjący w IV w., słynny z walki z herezją i arianizmem. Nie wszedł on do Martyrologium Rzymskiego ani nie stał się obiektem powszechnego kultu w Kościele. Więc do postaci Spadającej Gwiazdy dobrano po prostu pasujące znaczeniem imię – Niosący Światło.
Postać Lucyfera jest częstym motywem literackim, ożywającym w każdej epoce na różne sposoby, ewoluującym wraz z kulturą. Czasem postać ta ma wydźwięk negatywny, czasem jest pojmowana w pewien sposób pozytywnie (na przykład w modernizmie .) Każdy twórca pojmuje go na swój własny sposób, czasem czyniąc z niego naiwnego romantyka, okrutnego tyrana, lub też potężną, niezrozumiałą dla ludzi istotę, kierującą się ludzkim gniewem w nieludzkim jego natężeniu. Motyw ten wciąż powraca, jak dotąd pozornie wyeksploatowany, a wciąż przez nowe pokolenia pojmowany w coraz to nowy sposób.
Źródła:
[link widoczny dla zalogowanych] „Kiedyś już wspominałem o tym. Otóż Szatan poczuł się zraniony w swej zachłannej egoistycznej "miłości" do Boga, który obdarzył miłością człowieka”
[link widoczny dla zalogowanych] Która, choć rzadko wspominana, często ma miejsce ze względu na naśladownictwo wszystkich religii monoteistycznych swojego protoplasty, czyli zoroastryzmu, gdzie po raz pierwszy pojawił się jeden Bóg, posiadający swego mrocznego przeciwnika
Clive Staples Lewis , Listy starego diabła do młodego, przedmowa do wydania dwudziestego czwartego
Więc wiadomo, skąd Wujek wysnuł swoją teorię; Hieronim żył wcześniej – w IV w. Prawdopodobnie dzięki złemu tłumaczeniu Hieronima, błąd zawitał także do innych nacji. Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Iz 14, 12; według Romana Zająca – link do artykułu: [link widoczny dla zalogowanych]
Ewangelia Łukasza, 10, 18 źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Obj. 12,7 -9 źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Aleksander Posacki, Egzorcyzmy, opętanie, demony
Cross, F. L. ed. The Oxford Dictionary of the Christian Church. New York: Oxford UP, 1978. |Englebert, Omer. The Lives of the Saints. Christopher and Anne Fremantle, trans. New York: Barnes & Noble Books, 1994. Nihil obstat, Imprimatur 1951
Przykładowy utwór: Tadeusz Miciński - Lucifer
Post został pochwalony 0 razy
|
|